Belka
Czwartek, 28 Marca 2024   imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Konkurs Strona Internetowa bez Barier – VIII edycja

Data publikacji: 2016-11-16, Data modyfikacji: 2016-11-16
A A AWydrukDrukuj  
 
Konkurs Strona Internetowa bez Barier – VIII edycja

Trwa nabór do kolejnej, VIII już edycji Konkursu „Strona Internetowa bez Barier", którego celem jest wyłonienie i nagrodzenie serwisów internetowych, najlepiej dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, starszych i pozostałych narażonych na zjawisko wykluczenia cyfrowego. Konkurs organizowany jest przez Fundację Widzialni oraz Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce.


Zgodnie z najnowszymi badaniami Fundacji Widzialni zaledwie 23% badanych serwisów instytucji publicznych spełniało w tym roku minimalne wymagania dla osób o specjalnych potrzebach. W ubiegłym roku wskaźnik ten wynosił niecałe 13%, w 2013 roku 1,7%. Tempo dokonywanych zmian jest wciąż zbyt powolne. Dlatego tak ważne jest popularyzowanie postaw świadomego tworzenia serwisów www tak, by przeciwdziałać zjawisku wykluczenia cyfrowego i dyskryminacji w dostępie do informacji.


„Jestem wdzięczny Fundacji Widzialni ale także i innym organizacjom aktywnym na rzecz przybliżania możliwości wykorzystywania osiągnięć świata cyfrowego osobom niedowidzącym i niedosłyszącym. Każdego dnia powstają nowe strony internetowe, a istniejące są w sposób ciągły uzupełniane o nowe informacje. To trwały proces. Dbałość o dostępność informacji i usług cyfrowych musi mu konsekwentnie towarzyszyć. Mówienie o tym to za mało. Potrzebne są działania, a w nich Fundacja Widzialni jest skutecznym partnerem. Organizowany przez nią konkurs jest tego dobrym przykładem. Liczę, że w jego następstwie znikać będą kolejne bariery dostępności, a świadomość o potrzebach grupy osób niedowidzących i niedosłyszących będzie się utrwalała. Budujmy strony internetowe bez barier!" - powiedział Włodzimierz Marciński, Lider Cyfryzacji w Polsce.


Konkurs ma charakter otwarty i mogą w nim wziąć udział zarówno podmioty publiczne, jak i organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne. Serwisy oceniać będzie zespół składający się z ekspertów ds. dostępności stron www oraz osoby niewidome, niedowidzące i głuche. W przeprowadzonym audycie zostanie wykorzystana metodologia badania serwisów opracowana wspólnie przez Uniwersytet Śląski i Fundację Widzialni. Konkurs podzielony będzie na trzy etapy. Podczas pierwszego eksperci dokonają wstępnej selekcji typując 60 najlepszych serwisów. W drugim etapie przeprowadzą badanie dodatkowych podstron, a podczas ostatniego etapu osoby z niepełnosprawnościami sprawdzą m.in. dostępność formularzy, wyszukiwarek, menu i elementów multimedialnych. Wykonają również szereg zadań, których celem będzie określenie łatwości poruszania się po serwisie, odnalezienia informacji, łatwości nawigacji i ocena ogólnego wrażenia.


Wszystkich, którzy podczas realizacji i zarządzania stroną internetową biorą pod uwagę założenia standardu dostępności WCAG 2.0, zachęcam do udziału w konkursie. Jest to doskonała okazja, aby sprawdzić jak witryna wypada na tyle innych. Taka zdrowa rywalizacja może mieć tylko pozytywne skutki, albo wyróżnienie w konkursie, albo informację zwrotną od użytkowników i ekspertów, która pomoże w dalszym doskonaleniu strony www - mówi Marek Zwoliński, prezes Fundacji Widzialni.


Serwisy wyróżniające się pod względem dostępności zostaną nagrodzone podczas konferencji „Włączenie Cyfrowe", dawniej „Cyfrowo Wykluczeni", w kwietniu 2017 roku, w Warszawie.
Najlepsze serwisy zgłoszone do Konkursu zostaną wyróżnione kategoriach: strony podmiotów publicznych do 100 podstron i powyżej 100 podstron oraz strony podmiotów niepublicznych do 100 podstron i powyżej 100 podstron. Będą także kategorie specjalne: Najlepsi z najlepszych - dla wieloletnich uczestników Konkursu oraz strony powstałe w oparciu o szablony Polskiej Akademii Dostępności. Do pierwszej kategorii mogą zgłaszać się: urzędy administracji publicznej: rządowe i samorządowe (ministerstwa, urzędy miast, urzędy wojewódzkie, urzędy pracy, starostwa, itp.), instytucje użyteczności publicznej (uczelnie wyższe, szkoły, placówki naukowo-badawcze, biblioteki, szpitale, policja, straż pożarna itp.). Do drugiej mogą zgłaszać się: organizacje pozarządowe (fundacje, stowarzyszenia), przedsiębiorcy (firmy mikro, małe, średnie i duże), przedstawiciele różnych środowisk (przedstawiciele kół naukowych), osoby fizyczne.


Aby wziąć udział w Konkursie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Konkursu Strona Internetowa bez Barier. Termin przyjmowania zgłoszeń upływa z dniem 16 grudnia 2016 roku.

, Źródło artykułu: Fundacja Widzialni
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
sosnowiec

Sosnowiec - miasto na prawach powiatu zajmuje teren 91 km², które zamieszkuje ludność w liczbie 209 tys. Leży w województwie śląskim. Jest to trzecie pod względem ludności miasto województwa. Zlokalizowane jest na południu kraju w Zagłębiu Dąbrowskim. Swoją nazwę zawdzięcza borom sosnowym porastającym te tereny w przeszłości.

Najwyższy budynek w mieście to Żyleta. Siedziba Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego pnie się na 90 metrów w górę. Są tu szczególne miejsca, które warto zobaczyć. Z pewnością są to pałace z XIX i XX w. Niektóre są także siedzibą muzeów. Na osobną w zmianę zasługuje park w pobliżu rezydencji Rodziny Schoenów. Rosną w nim drzewa sprowadzane z całego świata. Najstarszym zabytkiem miasta jest Zamek Sieleckiego. Oprócz tego czas spędzimy na podziwianiu licznych kościołów.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola