Belka
Piątek, 22 Marca 2019   imieniny: Bogusław, Katarzyna, Oktawian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Cezary Baryka i stroje narodowe z początku XX wieku, czyli Narodowe Czytanie na sosnowieckiej Patelni

Data publikacji: 2018-09-11, Data modyfikacji: 2018-09-13
A A AWydrukDrukuj  
 
W miastach Zagłębia Dąbrowskiego czytano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego w ramach inicjatywy Narodowego Czytania. Do akcji włączyli się także uczniowie Zespołu Szkół Prywatnych „Twoja Przyszłość” z Sosnowca. Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. Wydarzenie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytano dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Sienkiewicza oraz „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Lekturę wybrano m.in. ze względu na jej treść, która dotyczy polskiej drogi do odzyskania niepodległości. Miasta Zagłębia Dąbrowskiego po raz kolejny wzięły udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, które odbyło się w sobotę 8 września. Udział w akcji wzięli również uczniowie Zespołu Szkół Prywatnych „Twoja Przyszłość”, którzy wspólnie z młodzieżą z biblioteki w Łazach w poniedziałek, 10 września na sosnowieckiej Patelni odgrywali wybrane fragmenty powieści Stefana Żeromskiego. Był więc Cezary Baryka, Szymon Gajowiec, Laura, Wanda czy Karusia, były też oryginalne stroje z początku XX wieku. Elementem bardziej współczesnym było wykonanie piosenki Jacka Kaczmarskiego „Mury”. Na zakończenie najwytrwalsi słuchacze mogli uczestniczyć w quizie dotyczącym życia pisarza i treści powieści. 1 of 8 Narodowe Czytanie w Sosnowcu - fot. archiwum prywatne Narodowe Czytanie w Sosnowcu - fot. archiwum prywatne Narodowe Czytanie w Sosnowcu - fot. archiwum prywatne Narodowe Czytanie w Sosnowcu - fot. archiwum prywatne Narodowe Czytanie w Sosnowcu - fot. archiwum prywatne Narodowe Czytanie w Sosnowcu - fot. archiwum prywatne Narodowe Czytanie w Sosnowcu - fot. archiwum prywatne Narodowe Czytanie w Sosnowcu - fot. archiwum prywatne Artykuł Cezary Baryka i stroje narodowe z początku XX wieku, czyli Narodowe Czytanie na sosnowieckiej Patelni pochodzi z serwisu Twoje Zagłębie.

Pełna treść wiadomości na: twojezaglebie.pl/?p=36121
twojezaglebie.pl, Źródło artykułu: twojezaglebie.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
sosnowiec

Sosnowiec - miasto na prawach powiatu zajmuje teren 91 km², które zamieszkuje ludność w liczbie 209 tys. Leży w województwie śląskim. Jest to trzecie pod względem ludności miasto województwa. Zlokalizowane jest na południu kraju w Zagłębiu Dąbrowskim. Swoją nazwę zawdzięcza borom sosnowym porastającym te tereny w przeszłości.

Najwyższy budynek w mieście to Żyleta. Siedziba Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego pnie się na 90 metrów w górę. Są tu szczególne miejsca, które warto zobaczyć. Z pewnością są to pałace z XIX i XX w. Niektóre są także siedzibą muzeów. Na osobną w zmianę zasługuje park w pobliżu rezydencji Rodziny Schoenów. Rosną w nim drzewa sprowadzane z całego świata. Najstarszym zabytkiem miasta jest Zamek Sieleckiego. Oprócz tego czas spędzimy na podziwianiu licznych kościołów.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola