Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2024   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Niepewna przyszłość sosnowieckiego Instytutu Medycyny Pracy. Jaki los czeka placówkę?

Data publikacji: 2018-11-18, Data modyfikacji: 2018-11-18
A A AWydrukDrukuj  
 
Od kilku tygodni trwa zamieszanie związane z funkcjonowaniem nadzorowanego przez Ministerstwo Zdrowia Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu. Funkcjonujący w mieście od 53 lat Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego, zajmujący się m.in. walką ze smogiem czy dopalaczami, boryka się z ogromnymi problemami finansowymi i kadrowymi. Placówka nie wypłaca w terminie pensji, zwolniono 19 pracowników naukowych. Coraz głośniej mówi się o możliwej likwidacji instytutu. Interweniować w sprawie postanowił prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński. – Nie wierzę, że ktoś mógł wpaść na pomysł, żeby nie tylko Sosnowiec, ale i metropolię pozbawić ważnego ośrodka walki z dopalaczami i zanieczyszczeniem powietrza, to wprost niewiarygodne. Jednak takie sygnały do nas docierają, dlatego proszę przedstawicieli naszego rządu o wyjaśnienie całej sytuacji – mówi prezydent Sosnowca. W liście skierowanym do Łukasza Szumowskiego, ministra zdrowia oraz premiera Mateusza Morawieckiego poprosił o przedstawienie jasnego stanowiska dotyczącego przyszłości instytutu. „To jeden z dziesięciu w Polsce wysokospecjalistyczny ośrodek toksykologiczny, całodobowo pełniący dyżur i przyjmujący przypadki najcięższych zatruć egzogennych wszelkimi ksenobiotykami, roślinami, grzybami, jak również chorych po ukąszeniach przez jadowite zwierzęta. W okresie wzmożonego zagrożenia dopalaczami, stanowiącymi często niezidentyfikowane związki chemiczne dostęp do specjalistycznego ośrodka toksykologii jest jedynym ratunkiem dla osób podejmujących ryzykowne zachowania. Zasadne byłoby dofinansowanie takich placówek, bez których walka z dopalaczami nie będzie możliwa. Tymczasem dochodzą do nas sygnały o możliwości zamknięcia tak wyspecjalizowanego instytutu” – pisze prezydent Sosnowca. Chęciński podkreśla także działalność naukową instytutu, który przeprowadza liczne badania z zakresu zanieczyszczenia powietrza. – Przeciwdziałanie skali występującego problemu smogu jest obecnie priorytetowym zadaniem podejmowanym przez większość samorządów w naszym kraju – podkreśla prezydent. – W związku z powyższym zwracam się z uprzejmą prośbą o pisemne poinformowanie władz Sosnowca o zamiarach Ministerstwa Zdrowia względem Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego – kończy swój list. To ważna placówka na mapie całego regionu, która specjalizuje się w leczeniu najcięższych zatruć egzogennych wszelkimi ksenobiotykami, roślinami, grzybami jak również leczenia zatruć spowodowanych przez dopalacze. Prowadzone są w nim dwa oddziały: ostrych zatruć oraz oddział chorób zawodowych. Obecnie, instytut ma podpisany roczny kontrakt z NFZ na 6 mln złotych. Artykuł Niepewna przyszłość sosnowieckiego Instytutu Medycyny Pracy. Jaki los czeka placówkę? pochodzi z serwisu Twoje Zagłębie.

Pełna treść wiadomości na: twojezaglebie.pl/?p=39100
twojezaglebie.pl, Źródło artykułu: twojezaglebie.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
sosnowiec

Sosnowiec - miasto na prawach powiatu zajmuje teren 91 km², które zamieszkuje ludność w liczbie 209 tys. Leży w województwie śląskim. Jest to trzecie pod względem ludności miasto województwa. Zlokalizowane jest na południu kraju w Zagłębiu Dąbrowskim. Swoją nazwę zawdzięcza borom sosnowym porastającym te tereny w przeszłości.

Najwyższy budynek w mieście to Żyleta. Siedziba Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego pnie się na 90 metrów w górę. Są tu szczególne miejsca, które warto zobaczyć. Z pewnością są to pałace z XIX i XX w. Niektóre są także siedzibą muzeów. Na osobną w zmianę zasługuje park w pobliżu rezydencji Rodziny Schoenów. Rosną w nim drzewa sprowadzane z całego świata. Najstarszym zabytkiem miasta jest Zamek Sieleckiego. Oprócz tego czas spędzimy na podziwianiu licznych kościołów.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola