Sosnowiecki Szpital Miejski rozpoczyna cykl spotkań pod hasłem „Szpital Blisko Mieszkańców”. Już 23 września w Zagłębiowskiej Mediatece w Sosnowcu odbędzie się pierwsze z nich. Najbliższe spotkanie zostanie poświęcone wypadkom komunikacyjnym. Lekarze, rehabilitanci, prawnicy i policjanci wyjaśnią słuchaczom m. in. jak postępować po wypadku komunikacyjnym, na co zwrócić uwagę, jeśli doznamy urazu oraz o jakie świadczenia powypadkowe można się ubiegać. Podczas spotkania omówione zostaną także formy aktywności fizycznej dla seniorów podczas jesiennej aury. Akcja przebiega pod patronatem Miasta Sosnowiec i Diecezji Sosnowieckiej. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.
Nowy cykl spotkań dla mieszkańców Sosnowca to inicjatywa Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego. W ramach wydarzeń zaplanowano spotkania z kadrą medyczną i licznymi ekspertami, ciekawe prelekcje i praktyczne porady. Już w piątek, 23 września o godz. 13:00 w Zagłębiowskiej Mediatece przy ul. Kościelnej 11 w Sosnowcu odbędzie się pierwsze spotkanie pod hasłem „Wypadek komunikacyjny. I co dalej?”. Specjaliści z Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego wraz instytucjami partnerskimi: Komendą Miejską Policji w Sosnowcu, Kancelarią Vox Veritas i Wyższą Szkołą Humanitas a także gość specjalny - Konsultant Krajowy ds. Rehabilitacji Medycznej Pani prof. dr hab. n. med. Małgorzata Łukowicz - Kierownik Kliniki Rehabilitacji Szpitala Klinicznego im. Prof. Grucy CMKP
w Otwocku, przybliżą uczestnikom najważniejsze kwestie związane z wypadkami komunikacyjnymi. Patronat nad nadchodzącym spotkaniem objęły: Miasto Sosnowiec oraz Diecezja Sosnowiecka.
- Bardzo się cieszymy, że do naszej inicjatywy tak chętnie przyłączyli się także pozostali partnerzy. Poruszane na spotkaniu kwestie zachowania się w obliczu wypadku komunikacyjnego są niezwykle istotne, dlatego mamy nadzieję, że Sosnowiczanie licznie przybędą do Mediateki i skorzystają z wiedzy specjalistów – mówi Aneta Kawka, Prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.
W programie spotkania:
· urazy i wypadki komunikacyjne - pierwsza pomoc, postępowanie medyczne, jak zachować się po wypadku, jak udzielić pierwszej pomocy / instruktaż, kiedy wzywać zespół ratownictwa
i jakich informacji należy udzielić,
· rozmowa na temat roli szybkiej i właściwej rehabilitacji w powrocie do zdrowia
· konsekwencje prawne dla sprawcy wypadku, jak powinien zachować się sprawca wypadku, poszkodowany i świadek
· procedury powypadkowe - możliwe źródła finansowania rehabilitacji; gdzie szukać pomocy
· zdrowa, codzienna aktywność fizyczna i jej wpływ na ogólną kondycję psychofizyczną
Bezpieczeństwo pieszego i kierowcy
Jesień to czas pogarszających się warunków pogodowych. Śliska nawierzchnia drogowa, zła widoczność, intensywnie padający deszcz czy szybciej zapadający zmierzch – to czynniki wpływające na utrudnienie warunków na drogach i chodnikach. To z kolei może wpłynąć na zwiększenie liczby niebezpiecznych i zagrażających życiu zdarzeń na drodze. Policyjne statystyki wskazują, że najwięcej wypadków zdarza się właśnie o tej porze roku. Dlatego w tym okresie należy zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo swoje, jak i innych użytkowników drogi.
- Warto wiedzieć jak zachować się będąc uczestnikiem lub świadkiem wypadku komunikacyjnego. Udzielenie pierwszej pomocy i podanie najważniejszych informacji dyspozytorowi karetki może przesądzić o losie poszkodowanych i skutecznej akcji ratunkowej. Te kwestie m. in. poruszymy na nadchodzącym spotkaniu - 23 września, na które serdecznie wszystkich zapraszamy – mówi Adrian Uciński – Koordynator Izby Przyjęć Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego Sp. z o.o.
Sosnowiecki Szpital Miejski wraz ze specjalistami z różnych dziedzin medycyny, od lat realizuje swoją misję społeczną – Szpital Przyjazny Pacjentowi i Jego Rodzinie - organizując prelekcje edukacyjne dla mieszkańców miasta, poruszające najważniejsze kwestie codziennego życia i profilaktyki chorób.
Sosnowiec - miasto na prawach powiatu zajmuje teren 91 km², które zamieszkuje ludność w liczbie 209 tys. Leży w województwie śląskim. Jest to trzecie pod względem ludności miasto województwa. Zlokalizowane jest na południu kraju w Zagłębiu Dąbrowskim. Swoją nazwę zawdzięcza borom sosnowym porastającym te tereny w przeszłości. Najwyższy budynek w mieście to Żyleta. Siedziba Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego pnie się na 90 metrów w górę. Są tu szczególne miejsca, które warto zobaczyć. Z pewnością są to pałace z XIX i XX w. Niektóre są także siedzibą muzeów. Na osobną w zmianę zasługuje park w pobliżu rezydencji Rodziny Schoenów. Rosną w nim drzewa sprowadzane z całego świata. Najstarszym zabytkiem miasta jest Zamek Sieleckiego. Oprócz tego czas spędzimy na podziwianiu licznych kościołów. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola