Belka
Piątek, 22 Marca 2019   imieniny: Bogusław, Katarzyna, Oktawian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Historia Zagłębia Dąbrowskiego: Nieznana sosnowiecka osada "Wąsak"

Data publikacji: 2018-09-07, Data modyfikacji: 2018-09-08
A A AWydrukDrukuj  
 
Rozwój przestrzenny Zagłębia Dąbrowskiego cechował się nieustannymi zmianami. Pojawiały się nowe osady i osiedla, ale w mrokach historii niknęły nierzadko też te, które powstały przed kilkuset laty. Zanikały osady, a często w ślad za nimi nazwy lokalne. Działo się tak szczególnie wtedy, gdy na miejscu jednej osady lub w jej sąsiedztwie powstawała nowa większa, prężniejsza i co szczególnie istotne – posiadająca nową nazwę. Nie inaczej jest, a raczej było z najbardziej chyba nieznaną sosnowiecką osadą Wąsak. Piszę, najbardziej nieznaną, bo nie znajduję o niej informacji, w żadnej publikacji dotyczącej Sosnowca, jego dzielnic czy Zagłębia.

Pełna treść wiadomości na: sosnowiec.naszemiasto.pl/artykul/historia-zaglebia-dabrowskiego-nieznana-sosnowiecka-osada,4793306,art,t,id,tm.html?kategoria=33
sosnowiec.naszemiasto.pl, Źródło artykułu: sosnowiec.naszemiasto.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
sosnowiec

Sosnowiec - miasto na prawach powiatu zajmuje teren 91 km², które zamieszkuje ludność w liczbie 209 tys. Leży w województwie śląskim. Jest to trzecie pod względem ludności miasto województwa. Zlokalizowane jest na południu kraju w Zagłębiu Dąbrowskim. Swoją nazwę zawdzięcza borom sosnowym porastającym te tereny w przeszłości.

Najwyższy budynek w mieście to Żyleta. Siedziba Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego pnie się na 90 metrów w górę. Są tu szczególne miejsca, które warto zobaczyć. Z pewnością są to pałace z XIX i XX w. Niektóre są także siedzibą muzeów. Na osobną w zmianę zasługuje park w pobliżu rezydencji Rodziny Schoenów. Rosną w nim drzewa sprowadzane z całego świata. Najstarszym zabytkiem miasta jest Zamek Sieleckiego. Oprócz tego czas spędzimy na podziwianiu licznych kościołów.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola