Belka
Niedziela, 12 Maja 2024   imieniny: Joanna, Dominik, Pankracy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Zmiany w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim – Centralny Szpital Miejski w centrum Sosnowca

Data publikacji: 2019-12-17, Data modyfikacji: 2019-12-17
A A AWydrukDrukuj  
 
Zmiany w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim – Centralny Szpital Miejski w centrum Sosnowca

Sosnowiecki Szpital Miejski już od nowego roku wprowadza zapowiadane kilka miesięcy temu zmiany organizacyjne. Do tej pory szpital działał w dwóch, oddalonych od siebie lokalizacjach – w centrum miasta przy ul. Zegadłowicza oraz w dzielnicy Zagórze przy ul. Szpitalnej. Podział ten był i jest utrudnieniem dla pacjentów i pracowników. Wiąże się także z wyższymi kosztami działalności placówki. Teraz, opieka szpitalna zostanie zlokalizowana w centrum miasta, a w drugim budynku w dzielnicy Zagórze prowadzona będzie terapia psychiatryczna, uzależnień, rehabilitacja i opieka długoterminowa. Zmiany w strukturze organizacyjnej Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego umożliwią maksymalne wykorzystanie potencjału placówki wraz z jej nowoczesną częścią zlokalizowaną przy ul. Zegadłowicza. Nowa organizacja szpitala oraz akcje dla pacjentów, które placówka będzie organizować zostały przedstawione podczas briefingu prasowego z udziałem Prezesa szpitala Dariusza Skłodowskiego, który odbył się we wtorek 17 grudnia w budynku przy ul. Zegadłowicza 3 w nowoczesnym Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej, który tymczasowo zostanie wykorzystany dla potrzeb Oddziału Udarowego.

Dla wszystkich mieszkańców Sosnowca, najważniejszą ze zmian jest utworzenie przy ul. Zegadłowicza Centralnego Szpitala Miejskiego, w którym będą mieściły się wszystkie oddziały lecznicze oraz Centralna Izba Przyjęć. Teraz wszystkie specjalności szpitala skupione zostaną w jednym budynku. Pacjenci będą dowożeni przez pogotowie ratunkowe podczas ostrego dyżuru do jednego miejsca, a baza szpitalna zostanie uporządkowana. Z kolei w obiekcie przy ul. Szpitalnej, utworzony zostanie ośrodek leczenia schorzeń psychiatrycznych, leczenia uzależnień oraz rehabilitacji i opieki długoterminowej.

Oszczędności placówki

Reorganizacja struktury szpitala, zmiana umiejscowienia oddziałów oraz koncentracja działalności leczniczej w jednym miejscu to przede wszystkim wielkie udogodnienie dla mieszkańców miasta. Dodatkowo, zmiany w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim wpłyną na optymalizację kosztów i zwiększenie efektywności dotychczasowej działalności placówki. Dzięki temu szpital będzie mógł dokonać oszczędności oraz racjonalnie i skutecznie zarządzać zasobami.

Wprowadzane zmiany w strukturze organizacyjnej naszego szpitala pozwolą na optymalne i efektywne wykorzystanie potencjału Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego. Podział, który został przedstawiony i zakłada zlokalizowanie oddziałów leczniczych w większym, nowocześniejszym budynku wyposażonym w nowy specjalistyczny sprzęt medyczny jest korzystniejszy i bardziej rentowny z punktu widzenia zarządzania spółką, ale wprowadzany jest również z myślą o pacjentach. Jest to jeden z elementów realizacji planu naprawczego, do którego przygotowywaliśmy się przez długi okres – wskazuje Dariusz Skłodowski, Prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego Sp. z o. o.

Ustalenie najlepszej koncepcji, zmiana lokalizacji oddziałów z ul. Szpitalnej na ul. Zegadłowicza, wymagane remonty i przygotowanie pomieszczeń to tylko kilka z wielu elementów tego złożonego procesu reorganizacji. Łącznie, w roku 2020 Sosnowiecki Szpital Miejski planuje przeznaczyć na reorganizację i modernizację ponad 10,5 mln zł. Środki na ten cel pochodzą głównie z kredytu inwestycyjnego, który szpital pozyskał.

Etap dostosowania

Utworzenie Centralnego Szpitala Miejskiego przy ul. Zegadłowicza wymaga przeniesienia z budynku przy ul. Szpitalnej pięciu oddziałów szpitalnych. Ponadto, niezbędna jest reorganizacja pracy niektórych oddziałów, które do tej pory znajdowały się w budynku w centrum miasta oraz modyfikacje w pracy laboratorium, Zakładu Diagnostyki Obrazowej oraz apteki. Wśród zapowiadanych zmian wyróżnić można zmianę lokalizacji Oddziału Neurologicznego i Udarowego. Budynek przy ul. Zegadłowicza jest w dobrym stanie technicznym, większość oddziałów pracuje w nowych wyremontowanych pomieszczeniach. Obiekt nie jest jednak w pełni dostosowany do przejęcia aktualnej całości działalności szpitalnej z Obiektu przy ul. Szpitalnej. Wymaga to prac modernizacyjnych, aby spełniał potrzeby wszystkich oddziałów. Na czas remontów, konieczne są tymczasowe zmiany w liczbie łóżek m. in. w Oddziale Ginekologiczno- Położniczym, Neurologicznym oraz Wewnętrznym. Zmiany te nie spowodują ograniczenia w dostępności do świadczeń zdrowotnych finansowanych w NFZ.

Ustalona liczba łóżek jest oparta na długoterminowych analizach zajętości łóżek w oddziałach i w pełni będzie zabezpieczać potrzeby mieszkańców. Będziemy optymalnie wykorzystać zasoby kadrowe i organizacyjne, w celu minimalizacji kosztów przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości świadczeń zdrowotnych – mówi Dariusz Skłodowski, Prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego Sp. z o. o.

Prace w budynku przy ul. Zegadłowicza będą obejmowały również m.in. podłączenie instalacji gazów medycznych, modernizacje sterylizacji, modernizacje kanalizacji, utworzenie dodatkowych szatni, wymianę wind towarowych, zakup UPS dla sprzętu i aparatury medycznej oraz montaż klimatyzatorów dla sali cięć cesarskich.

Z kolei w obiekcie przy ul. Szpitalnej planuje się utworzenie ośrodka leczenia schorzeń psychiatrycznych, leczenia uzależnień, rehabilitacji i opieki długoterminowej. Kluczowe przedsięwzięcie stanowić będzie przebudowa pomieszczeń dla potrzeb Oddziału Psychiatrycznego i Oddziału Psychiatrycznego dla Chorych Somatycznie.

Finalnie w budynku w centrum miasta przy ul. Zegadłowicza – w Centralnym Szpitalu Miejskim funkcjonować będzie 10 oddziałów leczniczych. Będą to: Oddział Neurologii, Oddział Udarowy, Oddział Rehabilitacji Neurologicznej, Oddział Chorób Wewnętrznych oraz Oddział Chorób Wewnętrznych z Dermatologią, a także Oddział Geriatryczny, Oddział Ginekologiczno-Położniczy, Oddział Noworodków i Wcześniaków, Oddział Chirurgii Ogólnej z Otolaryngologią i Urologią oraz Oddział Urazowo- Ortopedyczny.

Placówka przy ul. Szpitalnej zostanie zaadoptowana jako ośrodek leczenia uzależnień, schorzeń psychiatrycznych oraz rehabilitacji i opieki Długoterminowej. Ponadto, zlokalizowane zostaną oddziały: Oddział Psychiatryczny, Oddział Psychiatryczny dla Chorych Somatycznie oraz Dzienny Dom Opieki Medycznej.

Akcje dla pacjentów – program dla przyszłych rodziców oraz projekt dla seniorów

Sosnowiecki Szpital Miejski wraz z nowym rokiem, oprócz zmian organizacyjnych, zapowiada akcje i projekty skierowane do pacjentów. Od stycznia rusza projekt „DDOM” skierowany głównie do seniorów powyżej, których stan zdrowia i kuracja prowadząca do jego poprawy wymaga obserwacji, a nie stałego pobytu w szpitalu. Będą mogli oni znaleźć opiekę właśnie w ramach DDOM.

DDOM będzie świadczyć usługi od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 - 15:30, a pobyt w placówce będzie bezpłatny. Rekrutacja do projektu trwa.

Ponadto, Sosnowiecki Szpital Miejski zorganizuje zapowiadany już 9-miesięczny cykl bezpłatnych spotkań tematycznych (w nawiązaniu do 9 miesięcy ciąży) z ekspertami z zakresu ginekologii, położnictwa, neonatologii, neurologopedii oraz psychologii. Podczas spotkań będą poruszane ciekawe i inspirujące tematy związane z okresem ciąży, jak i samego porodu. Eksperci opowiedzą także jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka, a ponadto odbędą się również praktyczne warsztaty. Spotkania skierowane będą nie tylko do przyszłych rodziców, ale również zainteresowanych dziadków.

, Źródło artykułu: INSTYTUT PUBLICO
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
sosnowiec

Sosnowiec - miasto na prawach powiatu zajmuje teren 91 km², które zamieszkuje ludność w liczbie 209 tys. Leży w województwie śląskim. Jest to trzecie pod względem ludności miasto województwa. Zlokalizowane jest na południu kraju w Zagłębiu Dąbrowskim. Swoją nazwę zawdzięcza borom sosnowym porastającym te tereny w przeszłości.

Najwyższy budynek w mieście to Żyleta. Siedziba Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego pnie się na 90 metrów w górę. Są tu szczególne miejsca, które warto zobaczyć. Z pewnością są to pałace z XIX i XX w. Niektóre są także siedzibą muzeów. Na osobną w zmianę zasługuje park w pobliżu rezydencji Rodziny Schoenów. Rosną w nim drzewa sprowadzane z całego świata. Najstarszym zabytkiem miasta jest Zamek Sieleckiego. Oprócz tego czas spędzimy na podziwianiu licznych kościołów.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola